Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Stavba plotu bez súhlasu suseda - pravidlá
09.09.2019

Stavba plotu bez súhlasu suseda - pravidláVšetci si pamätáme film "Sami swoi" od Sylwestera Chęcińského. Vo svojom kolektívnom vedomí sa opakovane objavovalo volanie "Kargul, prišiel k plotu, keď sa priblížil". Dodnes tiež vyvoláva veselosť. Pretože plot (alebo skôr presný limit toho, čo je "moje"), vždy hral dôležitú úlohu v živote Poliakov. Dobre postavený plot však nebol vždy potrebný. Keď bola hustota obyvateľstva oveľa menšia, hranice boli vyznačené riekami, kameňmi alebo kaplnkami. A to stačilo.

potkan pre potkany

Situácia sa zmenila, keď sa veľké oblasti začali deliť na menšie a menšie pozemky. Potom ľudia začali oddeľovať svoje pozemky. Podľa starého nepísaného pravidla v obciach bolo zvykom hostiteľa postaviť iba predný a ľavý plot, aby neniesol náklady na celý plot plotu a. Toto pravidlo sa zabudlo a teraz sú v strede dokonca dvojité ploty s tzv. Meďou.

Založenie nového plotuV súlade so zákonom (Zbierka zákonov 2017.0.459, t. j. zákon z 23. apríla 1964 - Občiansky zákonník, článok 154). 1 a 2) je oplotenie umiestnené na hranici pozemkov bežné. Bežné sú aj náklady spojené s jeho vybudovaním a opravou. Existujú však situácie, že nie je presne známe, kde prebieha hranica pozemku - susedia majú rôzne merania a značenie hraníc pozemku. Ak teda na tomto účte nechcete namietať, stojí za to nariadiť inšpektorovi, ktorý túto hranicu presne označí . Za tieto náklady by sa mal zúčastniť sused. Nariadenia (článok 152 písm. K.c.) hovoria o povinnosti zdieľať náklady na vymedzenie pôdy, a teda aj náklady na geodeta.

Vlastníci susedných pozemkov sú povinní spolupracovať pri vymedzení pôdy a udržiavaní trvalých hraničných značiek; náklady na vymedzenie, ako aj náklady na zabezpečenie a udržiavanie trvalých hraníc sa hradia na polovicu.

Keď sused hovorí "nie!"Čo keď sused nechce súhlasiť s plotom alebo nemá v úmysle znášať náklady s ním spojené? Potom podľa zákona môžeme nový plot postaviť len do hraníc nášho vlastného majetku. To znamená, že plot nesmie prekročiť hranice nášho pozemku . Platí to pre plot aj pre nadáciu. Oplotenie, ktoré "zachytí" oblasť suseda, môže spôsobiť, že sused podá žalobu, ktorá poruší hranice jeho majetku, a preto bude potrebné oplotenie demontovať.

Oprava plotuUrčite väčšina z nás počula príbehy o obzvlášť problematických susedoch, ktorí nechcú minúť cent na výstavbu spoločného plotu, a nehodlajú sa podieľať na jeho údržbe. Ak je problémom iba vzhľad plotu, môžete s ním nejako žiť. Ak však z nejakého dôvodu môžu diery v ňom ohroziť deti alebo domáce zvieratá, musí sa s tým niečo urobiť. Ak sa ocitneme v trápnej situácii, máme dve možnosti:
 1. dosiahnuť dohodu (koniec koncov) so susedom,
 2. postavte druhý plot vo svojom vlastnom pozemku.


Samozrejme, stavba druhého plotu vo vašom vlastnom pozemku na pokrytie rozbitého, poškodeného, ťažkého a nevzhľadného plotu sa javí ako iracionálny nápad, prinajmenšom z dôvodu nákladov a zníženia veľkosti nášho majetku. Ale ... bohužiaľ niekedy život overuje plány zdravého rozumu.

Aký plot môžeme postaviť?Požiadavky na výstavbu plotu sú zahrnuté v zmenenom a doplnenom stavebnom zákone (Zbierka zákonov z roku 2017, položka 1332). 1529). Aj keď podľa tohto zákona (článok 29 ods. 1 bod 23 zákona) nie je na vybudovanie plotu potrebné žiadne stavebné povolenie, ale ani na našom vlastnom pozemku nemôžeme postaviť plot podľa vlastnej vízie .


 • Po prvé, plot nesmie predstavovať riziko pre ľudí alebo zvieratá . Je preto logické, že (zákon č. 75, položka 690, v znení zmien a doplnení) je zakázané umiestňovať na ploty vo výške menej ako 1,8 m ostré prvky, ostnatý drôt, rozbité sklo a iné podobné výrobky a materiálu.


 • Po druhé, výstavba plotu vyššie ako 2,2 m vyžaduje oznámenie príslušnému orgánu architektúry a správy budov (poviat staroste alebo voivode). Pamätajte, že takáto aplikácia nie je trvalá. Výstavba by sa mala začať do dvoch rokov od dátumu uvedeného v žiadosti. Umiestnenie plotov do výšky 2,2 m medzi súkromnými pozemkami si nevyžaduje žiadne úradné formality.

zákon lokalnePri stavbe plotu musíme brať do úvahy aj požiadavky územného plánu rozvoja platného v tejto oblasti. Preto predtým, ako sa rozhodneme kúpiť oplotenie, či už ide o kované rozpätia, musíme skontrolovať, aké parametre oplotenia sú v súlade s ustanoveniami miestneho plánu územného rozvoja oporné múry alebo tiež s krásnymi betón, s drevo, mriežka, . Môžu sa týkať:
 1. maximálna výška plotu (na niektorých miestach môže byť maximálna výška iba 120 cm),
 2. plot prelamované (plot môže byť plný alebo prelamovaný - tento parameter sa zvyčajne uvádza v percentách),
 3. materiály, z ktorých môže byť vyrobený.


high fence

Mnoho majiteľov nehnuteľností dokazuje, že dokážu tvorivo interpretovať prísne miestne predpisy (platí pre väčšinu požiarnych predpisov). Ak tvrdia, že oplotenie musí byť prelamované, umiestnia koľajnice na obe strany priečnych nosníkov, aby sa obmedzila viditeľnosť a aby zostali vôle.

p 1017309

Existuje veľa spôsobov, ako sa legálne oddeľovať od susedov estetickým a predovšetkým bezpečným plotom. Ak dodržiavame všetky zákony a postupy, sused nebude môcť podniknúť žiadne kroky, napríklad demontovať plot . Aj keď v praxi je najlepšie dohodnúť sa s ním. Pozvite teda suseda na čaj a prediskutujte problémy. Na rozdiel od strachu sa môže ukázať, že váš sused nebude súhlasiť iba s plotom, ale pokryje aj polovicu nákladov.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk