Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Rastliny na lisované živé ploty
09.09.2019

Rastliny na lisované živé ploty



Tvarovaný živý plot má mnoho výhod: poskytuje súkromie v záhrade, chráni pred prachom a hlukom, poskytuje zázemie pre ďalšie rastliny. Často tiež poskytuje útočisko a domov pre vtáky - našich prírodných spojencov v boji proti škodcom rastlín. Zabezpečovacie rastliny si však vyžadujú určitý výber. Na tento účel sú vhodné iba druhy, ktoré dobre reagujú na kosenie, sú ľahko regenerovateľné a schopné harmonického rastu pri vysokej hustote. Veľkou výhodou je tiež silný rast a dobré obrábanie. Na základe týchto parametrov bola vytvorená skupina rastlín, ktoré vytvárajú husté, utesnené živé steny.

Evergreen živé ploty - dekorácia po celý rok



Jedna z najpopulárnejších listnatých rastlín používaných na živé ploty je vždyzelené zimostráz ( Buxus sempervirens ). Krík produkuje malé tmavo zelené listy. Rastie mierne rýchlo a dobre reaguje na rezanie. Môže sa použiť na vytvorenie nielen jednoduchých živých plotov, ale aj efektných geometrických útvarov. Tiež sa oplatí viesť vo forme lichobežníka (užší na vrchu, širší na spodku) - potom je lepšie osvetlený.

Ďalším obyčajným listnatým druhom, bohužiaľ len čiastočne vždyzeleným, je spoločný privet ( Ligustrum vulgare ). Stáva sa, že v zlých zimách zostáva veľa listov, ale to nie je pravidlo. Produkuje čierne ovocie, ktoré je pre človeka jedovaté, ale je výživnou potravou pre vtáky. Z ihličnanov sa západná thuja ( Thuja occidentalis ) najčastejšie pestuje na zabezpečenie.

Najmä Smaragd získal uznanie. Tento druh má dve hlavné výhody: je lacný a rýchlo rastie. Bohužiaľ, na rozdiel od vonkajšieho vzhľadu, jej kultivácia nie je ľahká a v posledných rokoch sú exempláre v celom Poľsku postihnuté nebezpečnou invazívnou chorobou (fytoftoróza), ktorá vedie k úplnému vysušeniu kríkov. Cennou akvizíciou živých plotov pre záhradu je aj tis ( Taxus baccata ). V záhradách, kde často bývajú deti, si môžete dať kópie bez ovocia. Je potrebné poznamenať, že samotná buničina je jedlá, ale ovocné semená sú mimoriadne toxické. Na väčších pozemkoch môžu byť na živých plotoch vysadené niektoré druhy smrekov a jedľov.

opadavé živé ploty - dekorácie listov, kvetov a ovocia



Rozhodujúce číslo 1 spomedzi opadavých rastlín na živé ploty je hrab ( Carpinus betulus ). Druh toleruje zatienenie, má nízke požiadavky, dobre reaguje na rezanie a produkuje prísavky do koreňov (vďaka čomu je zelená stena hustá). Podobne môžete použiť iný národný strom - obyčajný buk ( Fagus sylvatica ). Oba druhy rozvíjajú atraktívne listy, jednotlivé odrody môžu byť zelené alebo fialové.

Z cudzích druhov sú tvarované listnaté ploty vhodné aj pre Sibírska karagana ( Caragana arborescens ), kalina ( Physocarpus opulifolius ) a klon Tataru ( Acer tataricum ). Najkrajšie druhy, ktoré produkujú ozdobné ovocie, sú šarlátová siréna ( Pyracantha coccinea ) a Alpské ríbezle ( Ribes alpinum ). Vyžadujú si to však konkrétne rezanie, aby mali nielen kompaktný zvyk, ale vyvinuli tiež veľa kvetov a ovocia.

Zaistenie by sa malo kosiť pravidelne (najmenej niekoľkokrát za sezónu), pretože požadovaný efekt eliminujú aj malé zvýšenia. Vyplatí sa použitie špecializovaných zariadení - napríklad kvapkové zavlažovanie). Až potom môžete myslieť na vytvorenie hustej a vzduchotesnej zelenej steny. Samozrejme by sa všetka starostlivosť mala prispôsobovať kultivovanému druhu. nožnice na živý plot. Rastliny s vysokou hustotou súťažia nielen o svetlo, ale aj o vodu a živiny. Preto by sa mali kŕmiť (organické hnojivá sú dobré) a pravidelne zalievať (pokiaľ možno by mal byť nainštalovaný automatický systém, napríklad
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk