Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Markízy na balkón v bytovom dome - kedy sa dajú použiť?
09.09.2019

Markízy na balkón v bytovom dome - kedy sa dajú použiť?

Vyžadujú markízy stavebné povolenie?



Inštalácia a prevádzka markízy jednoznačne neuvádza žiadne právne ustanovenie. Preto ich použitie do veľkej miery závisí od výkladu zákona. Inštalácia markízy je primárne upravená v čl. 29 odsek 2 bod 15 stavebného zákona, ktorý stanovuje, že: "Stavebné povolenia nevyžadujú vykonanie prác týkajúcich sa inštalácie vybavenia vrátane anténnych podporných štruktúr a rádiokomunikačných zariadení na budovách."

Podľa citovaného článku markízy vo všeobecnosti nevyžadujú stavebné povolenie. Napriek tomu zákonodarca z dôvodu vysokej úrovne všeobecnosti vyššie uvedeného ustanovenia podrobne neuvádza, čo by sa malo chápať ako vyššie uvedené ustanovenie. zariadení.

Art. 30 odsek 2 bod 15 stavebného zákona stanovuje, že notifikácia stavieb je oprávnená aj v prípade inštalácie zariadení s výškou nad 3 m na stavbách. Povinnosť predložiť stavebné práce bude preto v závislosti od veľkosti markízy opodstatnená alebo nie. Tento záznam však určuje výšku samotného zariadenia z dôvodu vysokej všeobecnosti umenia. 30 sa stáva, že stavebný dozor môže dokument interpretovať tak, že sa týka inštalácie zariadenia vo výške viac ako 3 metre.

Z dôvodu veľkého rozsahu výkladu vyššie uvedených ustanovení sa preto pred začatím montáže oplatí konzultovať s miestnym úradom architektúry a správy budov, ktorý je povinný vydať vyhlásenie týkajúce sa povinnosti predkladať markízy v bloku. V prípade neoznámenia inštalácie markízy príslušnému správnemu orgánu, zákonodarca v čl. 49b stavebného zákona stanovil poradie demolácie nainštalovaného zariadenia a jeho zákonný poplatok.

Poloha družstva pri montáži markízy



Túžba inštalovať markízu do bloku by sa mala oznámiť aj bytovému družstvu vo forme žiadosti o povolenie na ich inštaláciu. Družstvo môže alebo nemusí súhlasiť s inštaláciou. Pred vydaním povolenia môže tento subjekt požadovať zaslanie technických parametrov markízy, ako aj dokladov potvrdzujúcich získanie povolenia na montáž markízy stavebným dozorom.

Pri inštalácii markízy nezabudnite, že nemôže zasahovať do vzhľadu fasády budovy a žiadnym spôsobom nesmie narušiť priestor ostatných obyvateľov bloku. Predpisy družstva preto jasne zakazujú montáž akýchkoľvek stálych zariadení, ako sú prístrešky, sklenené budovy alebo mriežky.

Nedodržanie predpisov družstva a inštalácia markízy samostatne bez získania povolenia môžu osoby, ktoré markízu inštalujú, vystaviť nárokom na opravu škody - napríklad poškodením fasády.

Škodou by sa mali rozumieť aj všetky stavebné práce, ktorých začiatok si nevyžaduje stavebné povolenie alebo jeho oznámenie, a ktorého realizácia má negatívne následky pre tretie strany a ich nehnuteľnosť. Tento stav je určený ustanoveniami občianskeho zákonníka a zavinenie takejto škody oprávňuje tretie strany uplatniť svoje práva pred spoločným súdom.

Aké markízy môžu byť namontované na balkón v bloku?



Aby ste sa vyhli povinnosti predložiť markízu na balkón na stavebný dozor a písanie v prípade družstva by ste mali uvažovať o kúpe markízy, ktorá nevyžaduje trvalú inštaláciu na fasádu budovy. Markízy môžu byť skvelým riešením dočasne namontovaným na balkónové zábradlie alebo ako dáždnik alebo polodáždnik. Príkladom by bolo 3M pol dáždnik.


Na druhej strane, ak chceme zvýšiť naše šance na získanie požadovaných povolení, markíza, ktorú budeme inštalovať, nemôže prekročiť obrys balkóna a jej výstavba by mala čo najmenej zasahovať do fasády budovy. Príkladom môže byť palermo). balkónový ventilátor (napr. Model

Súhrnné slovo



Ak si nie sme istí, či dokážeme namontovať markízu na náš balkón a informácie umiestnené na webe nedokážu jasne definovať našu situáciu, stojí za to položiť otázku miestny správny a architektonický orgán. Tento orgán nám poskytne komplexné informácie o inštalácii markízy a zákonnom povolení. Alternatívou k markízam zasahujúcim do fasády budovy sú dáždniky, dáždniky a ventilátory, ktoré nevyžadujú stavebné povolenie alebo súhlas družstva.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk