Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Horáky kotlov - kritériá výberu
09.09.2019

Horáky kotlov - kritériá výberuPlynové a olejové kotly sa zvyčajne predávajú spolu s horákom, hoci niektorí výrobcovia nechávajú zákazníkovi možnosť vybrať si z rôznych horákov. Potom výber zariadenia závisí od jeho typu, výkonu alebo typu spáleného paliva. Aby bol výber správne vykonaný - je bezpečné ho uviesť do činnosti špecializovanej spoločnosti , ktorá bude brať do úvahy nielen odpor pri spaľovaní, ale aj geometriu, tlak a výhrevnosť daného paliva.

Horáky ventilátorovV ventilátorových horákoch sa vzduch na spaľovanie paliva nasáva a vtláča do potrubia horáka so zmiešavacím systémom pomocou ventilátora. V takýchto horákoch je tlak vzduchu a oleja regulovaný tak, že zaisťuje zmiešanie oboch zložiek v pomeroch zaručujúcich obmedzené emisie škodlivých látok. Tento typ horáka sa bežne používa v kotloch na plynové horáky (a jednostupňové a dvojstupňové) sú vybavené bezpečnostným systémom, ktorý riadi činnosť systému, av prípade poruchy vypnutie horáka a prerušenie dodávky paliva. Olejové horáky i ľahký vykurovací olej . Medzi tieto typy horákov rozlišujeme jednostupňové a dvojstupňové horáky - hlavne olejové. U jednostupňových zariadení sa účinnosť mení v dôsledku zapínania a vypínania horáka. Dvojstupňové horáky zabezpečujú ekonomickejšiu prevádzku vykurovacieho systému, pretože v prvom stupni horák pracuje s menším výkonom, v druhom - s nominálnym.

Moderné horáky majú elektronické zapaľovanie - palivo sa zapaľuje z iskry pri zapnutí kotla. Konkrétnejšie sa horák zapína a vypína prijímaním signálov termostatu, napríklad z automatizácie kotla. Správna a bezpečná prevádzka každého horáka je kontrolovaná automatom horáka a fotoelementom ovládajúcim plameň. Typické vybavenie pre horák ventilátora je:
 • axiálny ventilátor,
 • horák automat,
 • tryska,
 • palivové čerpadlo,
 • vzduchová klapka,
 • pás s elektromagnetickými ventilmi,
 • hlava horáka so zapaľovacími elektródami.

vstrekovacie horákyVstrekovacie (atmosférické) horáky sa nachádzajú v plynových kotloch s otvorenou spaľovacou komorou a v nízkoenergetických kotloch. Takéto horáky sa tiež používajú na spaľovanie ťažších olejov , pretože ich dýzy sa nezanášajú. Tento typ horáka, v ktorom je vzduch potrebný na spaľovanie plynu nasávaný kvôli tlakovému rozdielu. Časť vzduchu potrebného pre spaľovací proces je nasávaná plynom prúdiacim z vstrekovacích dýz a asi 30 - 40 percent. je sekundárny vzduch, ktorý sa nasáva do spaľovacej komory silou ťahu zahriatych spalín. Vstrekovacie horáky sú lacnejšie ako horáky s ventilátorom, ale určite menej hospodárne. Vyznačujú sa tichou prevádzkou, nízkou citlivosťou na zmeny tlaku a nízkou spotrebou energie - nemajú ventilátor. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele odolnej voči teplu a sú vybavené opatreniami na zníženie emisií oxidov dusíka.

Horáky na odparovanie olejaTretím typom horákov sú horáky na odparovanie oleja, ktoré sa používajú v olejových kotloch s nízkym výkonom. Olej horí, len keď sa odparí, zmieša so vzduchom a zmes olej-vzduch-para dosiahne bod vzplanutia. Predhrievač oleja je implementovaný pomocou elektrického ohrievača , ktorý prispôsobuje svoju energiu okamžitej potrebe tepla. Po dosiahnutí nastavenej teploty vyšle termostat signál do ovládača, ktorý najskôr spustí ventilátor, potom zapaľovací systém a potom otvorí prívod oleja. Palivo odparovaním z povrchu vane vytvára paru, ktorá sa potom zmieša so vzduchom a horí. Najväčšou nevýhodou týchto horákov je ich vysoká citlivosť na zmeny v ťahu komína.

Horáky s premenlivým výkonomKotol môže byť vybavený aj horákom s premenlivým výkonom (duálne palivo). Tento typ horákov môže pracovať súčasne alebo striedavo s plynom alebo olejom. V tomto riešení sú plynové dýzy obvykle usporiadané radiálne okolo olejovej dýzy v strede. Horáky s dvoma palivami sa zvyčajne používajú vo veľkých vykurovacích zariadeniach, keď sa usiluje o väčšiu nezávislosť nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z hľadiska zásobovania.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk