Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Pripravujeme zeleninovú záhradu pre sadenice - ako sa starať o správnu pôdu?
09.09.2019

Pripravujeme zeleninovú záhradu pre sadenice - ako sa starať o správnu pôdu?Striedanie plodín je najlepším spôsobom ekologického udržiavania pôdy vo vysokej kultúre, a to aj po zbere úrody. Ak v zelinářstve nepoužívame striedanie plodín, môžeme si byť istí, že po intenzívnej kultivácii bude pôda na lôžkach sterilizovaná. Preto sa o ne musíme postarať pred začiatkom novej sezóny.

Kedy pripravujeme pôdu?Najlepšie je, keď začneme pripravovať kvetinové záhony na jeseň. V tomto ročnom období existujú dva spôsoby, ako zlepšiť dostupnosť pôdy.
  Jedným z nich je siatie (okolo septembra) zeleného hnojiva vo forme úlovkov pozostávajúcich z papilárnych rastlín (poľný hrach). lupina, kalifornský,
 • Druhou metódou je vypustenie hnoja a / alebo kompostu na jeseň a zmiešanie s pôdou na lôžkach.


Oba spôsoby sú veľmi efektívne. Čo keby sme sa nerozhodli o jesennom oplodnení alebo nemáme záhradu a pestujeme zeleninu v nádobách? Odpoveď je jednoduchá: môžete začať rásť, keď chcete, dokonca aj v lete, je to však spojené s oneskorenými výnosmi . Preto je najlepšie, ak sa nám podarí pripraviť miesto na zeleninu do 15. mája. Tento výraz sa nazýva "chladní záhradníci" (patróni dní od 12. do 14. mája: St. Pancratia, Servatius a Boniface) alebo "chladný Zośka", pretože tento deň je dňom Zofie. Prečo "studený"? Pretože je bežné, že ide o posledné dni jarných mrazov, ktoré sa niektorej zelenine nepáčia.

Metódy pestovania zeleniny

Pestovanie pôdyExistuje mnoho spôsobov pestovania pôdy. V prípade ekologického pestovania perikultúry v halách alebo na kockách sena sa spravidla nepoužíva hnojenie a kultivácia sa používa ako špecifický ekosystém, ktorý pracuje tak, aby sa dosiahol maximálny výnos s minimálnym ošetrením. Iné metódy striedania plodín s forecrops a aftercrops tiež predpokladajú použitie hlavne zelených hnojív. Mnoho záhradníkov však má iba niekoľko malých postelí alebo pestuje svoje obľúbené rastliny na fóliový tunel. V tejto situácii je pri intenzívnom pestovaní potrebné hnojenie.

chodníky v záhrade 2

Kultivácia v nádobáchAk nemáme záhradu, musíme pestovať v nádobách, škatuliach, nádobách a všetkých druhoch kvetináčov na terase, balkóne alebo na parapetoch. Existuje niekoľko spôsobov, ako rozlišovať medzi kontajnerovými plodinami z dôvodu použitých kontajnerov:
 1. Odovzdané pareniska. Je to akýsi pohodlný box na nohách vo forme stola - záhradník sa pri práci nemusí ohýbať. zeleninová záhrada v nádobách
 2. Vertikálne pestovanie zeleniny, t. j. pestovanie stien. Toto je módna metóda - antidotum na malé plochy, ktoré sa môžu použiť na kultiváciu. Táto stena môže byť polica na prípravu rastlín, ktorá je k dispozícii v obchodoch, alebo kvetinový záhon vyrobený z palety. Má však svoje obmedzenia. vertikálne pestovanievertikálna kultivácia 2
 3. Miniszklarnia. Je to tiež druh kontroly, ale nemusí mať nohy. Takéto malé konštrukcie je možné umiestniť na balkón alebo terasu.
 4. Krabičky a kvetináče. Zeleninu môžeme pestovať aj v kvetináčoch, prepravky na ovocie alebo klasických balkónových boxoch, ale zoznam zeleniny pre tento druh pestovania nie je rozsiahly. Týmto spôsobom sa pestujú hlavne cherry paradajky, paprika, cibuľa, listová zelenina, strukoviny a bylinky. Väčšina zeleniny potrebuje viac miesta. potting


Existuje veľa druhov plodín, takže existuje veľa spôsobov, ako pripraviť pôdu.

Príprava pôdy na kultiváciuUž poznáme dátum a spôsob prípravy pôdy na jeseň. Zamerajme sa na jar. Začneme ako obvykle čistením. Z povrchu pôdy musíme odstrániť všetky nečistoty a buriny. Najlepšie je urobiť to ručne odstránením každého kúska podzemnice podzemnice olejnej alebo iných burín zo zeme . Na domácu kultiváciu sa zvyčajne nepoužívajú žiadne chemické herbicídy, pretože ak sa rozhodneme pre vlastnú zeleninu, chceme, aby boli zdravé. Bohužiaľ burinu nemožno odstrániť iba raz. Táto operácia sa bude musieť opakovať počas celého obdobia pestovania zeleniny (ručne alebo motykou), aby sa rastliny nenechali utopiť.

 príprava záhonu

Vyčistená pôda by sa mala dôkladne orať. Na tento účel je možné použiť kultivátor alebo klasický záhradný rýľ, vidlice a zhrabovače, najlepšie kovové. Na čo sa zameriavame? Pôdna štruktúra na pestovanie zeleniny by mala byť hrboľatá, aby mala optimálne podmienky pre vzduch a vodu. Ak zakladáme zeleninovú záhradu prvýkrát, oplatí sa skontrolovať aj pH pôdy a jej typ . Kyslosť zeme môžeme ľahko merať pomocou ručného pH metra. Zelenina sa najlepšie pestuje pri pH 6 až 6,8. Na príliš kyslých pôdach zelenina neprodukuje dobre. Preto, ak je to, čo máme, malo by sa najprv vápniť (vápnikové hnojivá). Najlepšie je to urobiť na jeseň. Pokiaľ ide o typ pôdy, testuje sa to organolepticky.


earth

Piesočnatá pôda bude priepustná pre vodu (rýchla infiltrácia) a ľahko sa vyleje. Zrná piesku budú cítiť pod vašimi prstami. Hlinitá pôda je veľmi kompaktná a ľahko vstrebateľná a prebytočná voda leží na jej povrchu. V Poľsku je najobľúbenejšia piesčitá hlinitá pôda, takže v závislosti od prevahy jednej alebo druhej zložky bude viac alebo menej priepustná . V prípade piesočnatej pôdy môžete pridať hlinku, hlinku alebo perlit (alebo vermikulit), aby ste zlepšili jej hygroskopické podmienky.

perlite

Voľná, hlinitá, ťažká pôda. Môžete k nej pridať nejaký piesok a odkyslenú rašelinu. Potom sa rozložíme na čerstvú pôdu na pestovanie zeleniny. Ak má pôda dobrú štruktúru, je možné ju obohatiť hnojom . Kôň alebo hovädzí hnoj sú veľmi účinným hnojivom pre zeleninu. Môže byť vo forme granúl, tekutých (zriedená suspenzia) alebo môže byť vo forme pôdy zmiešanej s hovädzím výlučkom. Hnojivo si môžete vyrobiť aj sami, napríklad z žihľavy. Vyhodíme výhonky s listami žihľavy do nádoby (nepoužívajte kov!), Nalejte vodu a počkajte, kým kvasí. Najlepšie je dôkladne premiešať hnojivo v granulovanej forme s pôdou a potom ho dôkladne zaliať tak, aby sa rozpustilo.

granulovaný hnoj

Existuje veľa hnojív pre zeleninu, prírodných aj umelých. Mnoho záhradkárov dychtivo používa populárnu Azofosku . Je to komplexné hnojivo pre polné plodiny aj pre pestovanie pod strechou.

Príprava substrátu pri pestovaní v nádobáchV prípade kultivácie v nádobách je príprava sadenice jednoduchšia. Krajina použitá v minulej sezóne sa zvyčajne nedá opätovne použiť. Nielen kvôli sterilite, ale aj pre možné patogény . Preto by sa nádoby mali vyprázdniť zo starého substrátu a dôkladne sa umyť vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Keramické hrnce sú niekedy obarené, pričom sa berie do úvahy pórovitosť materiálu. Potom nalejte do čerstvého média, najlepšie určeného pre zeleninu. Na trhu existuje veľa rastlinných substrátov v rôznych štádiách vývoja. Zmesi na siatie a prešívanie, na sadeniec, na ekologickú zeleninu (s hnojom) alebo univerzálnu.

Tieto zmesi nevyžadujú ďalšie hnojivo, pretože ich obvykle obsahujú. Pri pestovaní kontajnerov musíme okrem pôdy zabezpečiť aj správne odvodnenie.

sadenice a sadenice

Pripravený substrát je pripravený na sadenice. Môžeme ich kúpiť alebo pestovať doma na dobre osvetlenom parapete. Po vyfukovaní rastlín nečakajte príliš dlho. Pamätajme, že čím neskôr to urobíme, tým neskôr budeme žať. Niekedy sa stáva, že príliš neskoro, vysadená alebo zasiata zelenina nedozrie a na jeseň zchladne. Jún je poslednou chvíľou pre pestovanie a siatie zeleniny.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk