Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Pichľavý hruškový kaktus
09.09.2019

Pichľavý hruškový kaktusMexiko je považované za kolísku pichľavej hrušky (Opuntia ficus-indica), hoci to bolo známe a používané už v Aztékoch. Verí sa, že ju z Ameriky do Európy priniesol Christopher Columbus, ktorý ju nazval indickou hruškou presvedčenou o tom, že práve prišiel do Indie. V súčasnosti ju možno nájsť takmer po celom svete v Amerike, Afrike, Austrálii a Indii. Uprednostňuje púštne podnebie, hoci je celkom tolerantné k pôde, takže môže rásť na mierne vlhkých pôdach. Keďže je to púštna rastlina, okrem prirodzeného ukladania vody toleruje aj veľké kolísanie teploty, ale nanešťastie nie také veľké, aby prežilo v našej klíme počas zimy. V Poľsku sa preto pestuje ako izbová rastlina a ovocie, ktoré kupujeme v obchodoch, sa najčastejšie dováža zo Sicílie alebo Sardínie.

CharakteristikaPichľavý hruška je pomerne veľký kaktus siahajúci do prírodného prostredia až do výšky 5 metrov. Skladá sa z oválnych, plochých, šedozelených, voskovaných členov, pretiahnutých v spodnej časti a zaoblených v hornej časti. Títo členovia sú vlastne stonky, ktoré prevzali asimilačnú funkciu po redukcii listov do formy tŕnia. Súvisí to so špecifickým prostredím typickým pre kaktusy a potrebou zmenšiť povrch transpirácie, a teda so stratou vody rastlinou. Preto v dôsledku vývoja opuntia v našom vydaní namiesto listov vytvorila jasné dlhé tŕne.

tŕne

Tieto tŕne okrem funkcie obmedzujúcej odparovanie sú prírodnou zbraňou proti zvieratám, ale nielen. Tí, ktorí kedysi išli na juh Európy a pokúsili sa ochutnať toto exotické ovocie priamo z krovia, robili dobre gymnastiku a snažili sa z rúk odstrániť malé kúsky tŕnia. Problém je v tom, že nie sú pokryté iba kmeňové členy. Ovocie má podobnú formu ako stonka, má však inú farbu (žltú alebo červenú) a má tiež tŕnie.

fruit

Tieto tŕne, nazývané tiež glochídia, sú malé a krehké, takže ich odstránenie po prichytení k epiderme je skutočnou výzvou a najčastejšie končí miestnym zápalom. Preto je lepšie ich vyzbierať špeciálnymi gumovými rukavicami. Najlepšie je pokúsiť sa trny vopred zlomiť a ovocie vyvaliť na zem. Po odlúpnutí, ktoré sa pri dozrievaní ľahko odlupuje, sa objaví žltá alebo oranžová šťavnatá a veľmi sladká dužina s mierne kyslou tónom. Avšak predtým, ako sa ovocie objaví v pichľavej hruške, tento divný kaktus najskôr kvitne. Kvety sa objavujú v druhom roku života rastliny na stonkách najviac vystavených slnku. Pichľavé kvety hrušiek sú veľmi dlhé a na jednej rastline sa objavujú súčasne kvety a ovocie.

kvety a ovocie 1

Najčastejšie sú žlté alebo oranžové.

flower

Pichľavé hruškyPichľavé hrušky patria do rodiny kaktusov ( Cactaceae ) a zahŕňajú viac ako 150 druhov nájdených po celom svete. Líšia sa tvarom, veľkosťou a konštrukciou, ako aj požiadavkami. V niektorých krajinách je to populárna rastlina pre "zelené ploty", ktorá sa stáva neprekonateľnou prekážkou a s ostnatým drôtom nič nefunguje lepšie. Na juhu Európy sa nachádza ako divoká rastlina na kamenných svahoch.

pri ceste

Hoci pichľavá hruška, ktorú poznáme, sa pestuje iba ako črepníková rastlina, v našich záhradách sa môžu úspešne pestovať aj iné druhy. Niektoré z nich dokonca tolerujú mrazy až do -25 ° C. Patria sem okrem iného:
 • Opuntia camanchica ( syn. Opuntia pheacantha var. camanchica ) - mierne prekrývajúci sa zvyk, veľké kvety až 7 cm žlté, ovocie red.
 • Opuntia fragilis - Široký, huňatý, plazivý zvyk, sférický, mierne podlhovastý, husto pokrytý tŕňmi, žlté kvety. Uprednostňuje suchú, piesočnatú, dobre odvodnenú pôdu, slnečnú polohu alebo čiastočný tieň.
 • Opuntia humifusa - všívaný zvyk, plazivý až do 10 - 20 cm, tmavo zelené oválne členy (fľaša zelená), s menej prekrývajúcimi sa tŕňmi, a tak zakorenenie , svetlo žlté kvety.
 • Opuntia polycantha - nízko položené, mierne ploché, ploché, okrúhle, žlté alebo ružové kvety.
 • Opuntia rhodantha - huňatý zvyk do výšky 20 cm, členovia s dlhými tŕne, dlhé dospelé výhonky, prečnievajúce korene v zemi, rastlina je o niečo ťažšia, neodporúča sa začínajúcim záhradníkom. Kvitne ružovo.
 • Opuntia engelmanni - oválne, šedo-modré členy, s dlhými hnedými a hustými tŕňmi, žltými alebo červenými kvetmi, tmavo červeným ovocím.
 • Opuntia erinacea var uthahensis (nazývaná medveď kaktus) - nízko vzpriamený návyk, šedozelené, oválne členy, husto pokryté dlhými bielymi tŕňmi, takmer ako chlpaté, žlté alebo ružové kvety .
 • Opuntia macrohitza - zvislý, huňatý zvyk, veľké oválne ploché členy do 16 cm, zelené, mäsité s bielymi tŕňmi. Členovia vrcholu niekedy spadnú. trvať korene. Žlté kvety, červené ovocie (vyžaduje zvlášť dobrú drenáž a suchú pôdu).
 • Opuntia rutilla - huňatý zvyk, nízka až 10 cm vysoká, pretiahnuté sférické členy, s hustými tŕňmi. Členovia vrcholu niekedy spadnú. trvať korene. Žlté kvety, červené ovocie (vyžaduje zvlášť dobrú drenáž a suchú pôdu).
200


Rastliny typu cylindropuntii podobné pichľavej hruške aj v zime v našej klíme.

cylindropuntia

Pichľavé pestovanie hrušiek

 • Pôdna kultivácia


Opuntia zimujúca v zemi sú väčšinou nenáročné rastliny. Najdôležitejšie sa však zdá, že ich chránia pred nadmernou vlhkosťou. Najvhodnejším miestom pre pichľavú hrušku bude malý kopec s južnou výstavou. biela agrotextília. pôda pre kaktusy. Aj keď sa v zime niektoré pichľavé hrušky vyrovnajú, oplatí sa ich na jeseň pokryť borovicovými vetvami alebo
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk