Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Boxy a obedáre
10.09.2019
Boxy a obedáre
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
10.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
10.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Fytoremediacia - rastliny, ktoré čistia životné prostredie v domácnosti a na záhrade
09.09.2019

Fytoremediacia - rastliny, ktoré čistia životné prostredie v domácnosti a na záhradePo celom svete rýchlo rastie kontaminácia pôdy, povrchových a podzemných vôd, najmä vzduchu. Znečistený vzduch je najväčšou hrozbou pre ľudské zdravie. Ukazovatele škodlivých látok v poslednej dobe v mnohých mestách lámajú neslávne známe výsledky. Nie je to len kvôli rastúcemu počtu vozidiel, ale aj kvôli priemyselným a poľnohospodárskym činnostiam. Kvôli nízkej účinnosti a vysokým nákladom na ochranu životného prostredia konvenčnými metódami bolo potrebné použiť iný typ lacnejších a prírodných metód. Jedným z nich je fytoremediacia.

Čo je fytoremediacia?Fytoremediacia je biologická metóda čistenia a detoxikácie životného prostredia. Využíva schopnosť rastlín koncentrovať prvky a škodlivé zlúčeniny a prevádzať ich na netoxické zlúčeniny alebo ich ukladať do svojich orgánov.


Súvisí to s prirodzenou schopnosťou rastlín bioakumulovať, degradovať a neutralizovať znečisťujúce látky nachádzajúce sa v pôde, vode a vzduchu. Vďaka ich stomatám sa rastlinám podarí odstrániť veľké množstvo škodlivých látok zo vzduchu, najmä plyny ako Čad (CO), oxid uhličitý (CO2), oxid siričitý (SO2) a oxid dusičitý (NO2) a ozón (O3), ale aj suspendovaný prach (PM10 a PM2,5) alebo ťažké kovy (Pb, Mn, Cd, Zn) a drahé kovy (Rd, Pt, Pd).

V pôde a vode sa často javia ako komplexnejšie zlúčeniny. Salinita pôdy (NaCl) a zvýšená kyslosť majú tiež veľký vplyv na život rastlín a zvierat.

Medzi fytoremediačné metódy existuje 5 typov:

FYTOEXTRAKCIA (fyto-kumulácia) - znamená, že rastlina absorbuje nečistoty nahromadené v pôde (najmä ťažké kovy) a ukladá ich do nadzemných častí (stonky a listy), ktoré sa môžu zbierať a využívať. Niektoré kovy sa získavajú pri spaľovacom procese ( fytominácia ).

FITODEGRADÁCIA - zahŕňa použitie rastlín a mikroorganizmov, ktoré s nimi spolupracujú, na spracovanie škodlivých látok na neškodné. V závislosti od rastliny dochádza k tejto premene v rôznych častiach: korene, stonky alebo listy.

FITOSTABILIZÁCIA - spočíva v znížení biologickej dostupnosti znečisťujúcich látok nachádzajúcich sa v životnom prostredí. To sa dá dosiahnuť ich absorpciou a uložením v koreňoch, ich udržaním na povrchu koreňov alebo rastlinou produkujúcou enzýmy, ktoré pri uvoľňovaní do pôdy alebo podzemnej vody spôsobujú viazanie alebo zrážanie nebezpečných zlúčenín, a teda ich ochranu.

RIZOFILTRÁCIA - týka sa zachytávania nečistôt v pôde alebo podzemných vodách a ich úpravy (biodegradácia).

FYTOWAPORÁCIA (fytovolalizácia) - znamená, že rastlina odoberá škodlivé látky z pôdy, prepravuje ich do nadzemných častí a uvoľňuje ich do atmosféry.

Rastliny vhodné na fytoremediaciu v záhradeStromy a kríky sú vďaka svojej vysokej biomase a veľkosti najlepšie nástroje pre fytoremediaciu v mestskom mestskom prostredí. , Aby naše fytoremediačné činnosti dosiahli čo najlepší účinok, je potrebné zohľadniť nielen účinnosť jednotlivých druhov z hľadiska čistiacich vlastností, ale aj ich znášanlivosť s nepriaznivými podmienkami prostredia, v ktorých budú žiť. Ide o ich toleranciu k pravidelnému zvýšeniu slanosti pôdy (soľ pokrývajúce ulice a chodníky v zime - fyziologické sucho), zníženie kvality pôdy (často zložité podmienky biotopov, blízkosť vozovky, obmedzenie koreňovej gule), tolerancia k zhutneniu pôdy (vozovky, parkoviská) a tiež odolnosť voči chorobám a škodcom. Javory, lipy, duby, topole a rovinné stromy sa v mestskom priestore považujú za najodolnejšie stromy.

v meste

StromyStále zelené a ihličnaté stromy poskytujú väčší účinok pri odstraňovaní nečistôt, pretože vďaka tomu, že listy zostávajú na rastline po celú dobu, sa doba aktívneho čistenia predlžuje. Najlepšie žánre sú: stredný tis (Jedľa Douglas (Smrek obyčajný (obrovská jedľa ( Abies grandis ), ušľachtilá jedľa ( Abies procera ), Picea abies ), borovica škótska ( Pinus sylvestris ), borovica čierna ( Pinus nigra ) a Pseudotsuga menziesii ). Taxus media ) zasa patrí k odolnejším rastlinám proti znečisteniu ovzdušia.

 ihličnaté stromy

Listnaté rastliny, ktoré strácajú svoje listy v zime, je doba aktívneho čistenia vzduchu obmedzená iba na čas ich vegetácie. Preto je v tomto prípade predovšetkým dôležitá biomasa. Platí to pre rastliny s obzvlášť veľkými listami, kde je povrch biomasy veľmi veľký, ako napríklad: Americký tulipán (bignónová chémia ( Catalpa bignonioides ), americké vápno ( Tilia americana ), Liriodendron tulipifera ).

tulipán

Dôležitým faktorom je aj akumulačná kapacita mikro prachu (PM10 a PM2,5).


PM 10 je škodlivý prach (vo forme častíc suspendovaných vo vzduchu, patrí medzi hlavné príčiny smogu) s priemerom nepresahujúcim 10 mikrónov. Negatívne ovplyvňujú náš dýchací systém. Prášky PM2,5 sú ešte škodlivejšie a vyskytujú sa vo forme atmosférických aerosólov, ktorých priemer je menší ako 2,5 mikrometra. Dostanú sa priamo do ľudského krvného obehu a spôsobujú veľa chorôb.


Najlepšie "zachytávače" týchto častíc zo vzduchu sú: pennsylvanský popol (Ginkgo biloba (Turecký oriešok ( Fraxinus pensylvanica) ), Corylus colurna ), breza strieborná ( Betula pendula ), holandské vápno ( Tilia x europaea ), švédsky rowan (< em> Sorbus intermedia ), topoľ topoľ "Pyramidalis" ( Populus tremula ) a Ginkgo biloba ).

ginkgo

turecký oriešok

Absorpcia NO2 je na špičkovej úrovni: topoľ čierny (javorový list (Japonská magnólia ( Populus nigra ) a ďalších topoľov, Magnolia kobus ), Robinia pseudoacacia ( Robinia pseudoaccacia ), Platanus acerifolia ) a škriatok (* Ailanthus altissima) .

Bożodrzew

Pri absorbovaní CO nasledujú tieto práce: javor cukru (med svätojánsky ( Acer saccharum ), strieborný javor ( Acer saccharinum ), Gleditsia triacanthos ) a pennsylvanský popol ( Fraxinus pensylvanica ).

KríkyKríky sú druhou skupinou rastlín, ktoré sú vynikajúcim filtrom proti znečisteniu v meste. Najmä v dolnej časti ochranného pásu pozdĺž ulice - utesňuje zelenú stenu a pomáha zachytávať škodlivé látky v dolných častiach. Medzi ne patrí vždyzelený zlatovka (Ligustrum vulgare ( Ligustrum vulgare ), jeřáb ( Sorbaria sorbifolia ), vezikulárny listový mechúr ( Physocarpus opulifolius ) a Forsythia sp. ).

tawlin

Medzi najlepšie rhizofiltračné rastliny patrí vŕba vŕba ( Salix viminalis ).

Vytrvalé, jednoročné a dvojročné rastlinyTieto rastliny sa zvyčajne nachádzajú na miestach, kde by vyššie formy mohli obmedziť viditeľnosť. Vysadené zvyčajne na kvetinové záhony a kvetinové záhony. Patria sem: canna, hena ( Canna x generalis ), vždyzelené oblečenie ( Iberis sempervirens ). Ďalšie rastliny, ktoré odstraňujú toxíny z polí, sú: slnečnica ( Helianthus annuus ), lupina biela ( Lupinus albus ), sivá horčica, kapusta ( Brassica juncea ).

CreepersToto je ďalšia skupina rastlín, ktorá je veľmi populárna v mestách, kde je priestor drahší. Ak nie je priestor na výsadbu stromov a kríkov, môžu sa zakryť vertikálne povrchy. Strúhadlá so špeciálnymi fytoremediačnými hodnotami zahŕňajú: vinič s tromi klapkami (brečtan obyčajný ( Parthenocissus tricuspidata ), Hedera helix ), akebia päť lístia ( Akebia quinata ) a vlka ( Ipomea sp. ).

building

V miestach, kde nie je možné pestovať väčšie dreviny a kríky, môžu byť kvetinové lúky a veľké trávnaté plochy neoceniteľnými rastlinnými systémami, ktoré veľmi podporujú fytoremediaciu v mestách.

kvetinové lúky

Vynikajúcou možnosťou sú zelené električkové a železničné trate populárne v západnej Európe, ktoré sa k nám začínajú dostať.Namiesto klasických kamenných povrchov sa trávniky položia pozdĺž a medzi koľajami.

Najlepšie rastliny pre fytoremediáciu v byteFenomén fytoremediácie je možné použiť v domácnostiach. Pomôžu vám niektoré izbové rastliny, ktoré sa vyznačujú špeciálnymi vlastnosťami čistenia vzduchu. Tieto rastliny absorbujú nielen veľké množstvo oxidu uhličitého, ale aj zlúčeniny dusíka, nikotín a formaldehyd.

Patria sem: Spathiphyllum (Guinejská cievka (Benjamin ficus ( Philodendron scandens ), Sansevieria trifasciata ), byliny ( Chlorophytum comosum ), zlatý epipremnum ( Epipremnum aureum ), Spatiphyllum sp. ). Dokonale tiež čistí vzduch populárnych paprade.

papraď

Ukazuje sa, že sa môžeme brániť aj proti smogu v našich vlastných apartmánoch. Nezabúdajme však na to, že veľké rastliny, t. J. Stromy, majú zvlášť pozitívne účinky na čistenie znečistenia v mestských priestoroch. Staršie stromy s väčším priemerom kmeňa dokážu vyčistiť vzduch niekoľkokrát lepšie ako mladé výsadby. Než sa rozhodneme odstrániť staroveký strom, porozmýšľajte o dôsledkoch, ktoré to bude mať na vzduch, ktorý dýchame.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk